Kom med i Alpha-arbetet!

Under flera års tid har det ordnats Alphakurser i vår församling.
Nu har vi haft paus några år men har beslutat att våren 2014 starta en ny kurs.

Vad är då Alpha?

Alpha är en grundkurs i kristen tro och vänder sig främst till den som inte är van att gå i kyrkan eller nyligen blivit kristen.
Alphakursen sker under avspända former och man lär sig om kristen tro samtidigt som man har roligt och får nya vänner.

Kurskvällens upplägg

Kurskvällen börjar ca kl. 17.30 med att vi äter tillsammans, därefter följer ett föredrag. Vi delar in oss i smågrupper och samtalar om vad vi har hört och får tillfälle att komma med egna funderingar och frågor. Allt får frågas. På en Alphakurs är ingen fråga för enkel eller för utmanande. Dessutom träffas vi senare under kursen och fördjupar oss i några frågor under en helg.

Vem kan gå en Alphakurs?

Alphakursen är för alla som är intresserade av att utforska den kristna tron. Kursen är öppen för alla vare sig du tror eller inte, eller inte vet om du tror.

Du kanske
– vill utforska kristen tro lite närmare.
– vill fräscha upp dina kunskaper om kristen tro.
– är ny i församlingen/kyrkan och söker efter gemenskap.
– är förälder till barn eller ungdomar son är med i församlingens verksamhet.

Nu behövs nya ledare!

Men före den nya kursen kör igång kommer vi att utbilda ledare som hjälper till under Alphakursen. Om du vill vara med och dela med dig av dina egna erfarenheter av kristen tro, lyssna och stöda andra i deras upptäcktsresande så kanske du kunde tänka dig att vara med på en ledarutbildning den här hösten.

Den 5-6 oktober kommer alphakonsulterna Boris och Vivian Salo att leda en Alpha ledarutbildning i Matteus. Kursen inleds på lördag kl.12 med lunch och bland annat teman som Vad är Alpha? Praktiskt om Alpha, Att leda smågrupper, Omsorgen i Alpha behandlas. Kursen fortsätter på söndagförmiddag och avslutas med mässa i Matteuskyrkan kl.12. Utbildningen är gratis. Om man vill ge en frivillig avgift för maten under dagarna så är det välkommet. Man förbinder sig inte till något fast man deltar i kursen.
Mera info ger: Lars-Olof Ahlfors tfn 050 380 3958 och Cecilia Forsén 050 380 3976.

Anmäl senast 1oktober till Matteus församlings kansli 09 2340 7300.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s