Vägen till Betlehem, del 5

Vad är det som gör julvandringen till en så fin upplevelse?

Det här är en fråga jag funderat på nu då det igen är dags att förbereda årets vandring.

Jag har insett att det i julvandringen finns så otroligt många dimensioner.

Först en talkoanda då både anställda och frivilliga församlingsmedlemmar förbereder och bygger upp hela vandringen. Församlingens utrymmen genomgår en förvandling – plötsligt har våra arbets- och samlingsrum omvandlats till Marias hem, herdarnas äng, öknen, stallet.

Sedan tänker jag på alla de ungdomar som har olika roller under själva vandringen – herdar, vise män, änglar, Maria och Josef – och deras stora engagemang. På kvällsvandringarna är det både yngre och äldre församlingsmedlemmar som axlar de olika rollerna. Församlingens anställda är involverade i olika uppgifter – guide, musiker och praktisk hjälp av olika slag.

Från år till år kommer daghems- och förskolgrupper troget och deltar i vandringen. Alla de bilder av lamm, kameler, åsnor, palmer, stjärnor och änglar, som vi möter under vandringens gång, är gjorda av barn från daghemmen.

För mig känns det värdefullt och givande att få vara med och skapa något fint tillsammans med så många andra i olika ålder.
Det är vandringen till stallet och att föra vidare budskapet om Jesu födelse som förenar oss.
–  Catarina  –

Kom på kvällsjulvandring!
Må 2.12 kl.17.45, 18.15, 18.45 och 19.15
och ti 3.12 kl.17.45, 18.15, 18.45 och 19.15 

och 
to dagtid 5.12 kl. 12.15 och 12.45 i Matteuskyrkan
Vandringen tar ca 25 minuter.
Ingen förhandsanmälan. 
Ingång via kyrkan.
Glöggservering.  Åbohusvägen 3,  VÄLKOMMEN !

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s